סיווג קבלנים בפנקס הקבלנים: קבוצות א-ב-ג, סוגים 1–5 וסוג ק
מה המשמעות של קבוצות הסיווג א, ב ו-ג, של הסוגים 1 עד 5 ושל סוג ק, כמה כסף מותר לקבלן לבצע באתר אחד בכל סוג, ולמה הסיווג אינו ציון איכות.
עודכן: · 8 דקות קריאה
אתר מידע עצמאי. אינו אתר ממשלתי, אינו פנקס הקבלנים הרשמי ואינו קשור לרשם הקבלנים או למשרד הבינוי והשיכון. המידע מבוסס על מאגרי מידע ממשלתיים פתוחים. בדיקה מחייבת של קבלן נעשית רק בחיפוש הרשמי בפנקס הקבלנים ב-gov.il. המידע כללי ואינו ייעוץ משפטי.
סיווג קבלנים הוא הדרך שבה פנקס הקבלנים קובע לכל קבלן רשום, בכל ענף שלו, מה ההיקף הכספי המרבי של עבודה שמותר לו לבצע באתר בנייה אחד. הסיווג מורכב משני חלקים: קבוצה (א, ב או ג), שנקבעת לפי הענף, וסוג (1 עד 5, ובקבוצה א גם ק), שנקבע לפי הניסיון שהקבלן הוכיח. למשל "ג-5" פירושו קבוצה ג, סוג 5 – היקף בלתי מוגבל.
חשוב לומר כבר בהתחלה: הסיווג הוא הרשאה להיקף כספי, לא ציון איכות. הוא לא אומר אם הקבלן מקצועי, אדיב או עומד בלוחות זמנים. הוא אומר דבר אחד – עד איזה סכום החוק מתיר לו לקחת עבודה באתר אחד, בענף מסוים.
האתר שלנו הוא אתר מידע עצמאי ואינו קשור לרשם הקבלנים. המקור המחייב הוא תמיד החיפוש הרשמי בפנקס הקבלנים ב-gov.il.
איך בנוי סיווג קבלנים: ענף, קבוצה וסוג
כדי להבין סיווג, צריך להבין שלוש שכבות:
- ענף – תחום העבודה, למשל 100 בנייה, 131 שיפוצים או 260 מים, ביוב וניקוז. קבלן יכול להיות רשום בכמה ענפים. על הענפים בהרחבה תוכלו לקרוא במדריך הענפים בפנקס הקבלנים.
- קבוצת סיווג – כל ענף שייך לאחת משלוש קבוצות: א, ב או ג. הקבוצה היא תכונה של הענף, לא של הקבלן. לכן קבלן שרשום גם בשיפוצים וגם בבנייה יהיה בקבוצה א בענף אחד ובקבוצה ג בענף השני.
- סוג – בתוך הקבוצה, לקבלן יש סוג מ-1 עד 5 (ובקבוצה א גם סוג ק). הסוג קובע את התקרה הכספית לאתר אחד. סוג 5 הוא ללא הגבלה.
המשמעות המעשית: אותו קבלן יכול להחזיק סיווגים שונים בענפים שונים. למשל, הוא יכול להיות בסוג 3 בענף אחד ובסוג 1 בענף אחר. בחיפוש הרשמי רואים שורה נפרדת לכל ענף.
אילו ענפים שייכים לכל קבוצת סיווג
לפי התוספת לתקנות הסיווג, החלוקה היא כזו:
| קבוצה | ענפים (קוד ושם מקוצר) |
|---|---|
| א | 111 פיתוח חצרות, 120 כלונסאות, 131 שיפוצים, 135 הרחבת מבנים, 150 קונסטרוקציות פלדה, 160 חשמלאות ותקשורת במבנים, 190 תברואה (אינסטלציה וכיבוי אש), 191 סולארי ופוטו-וולטאי, 240 קווי תקשורת, 270 קווי חשמל ותאורת רחובות, 280 רמזורים |
| ב | 130 בטונים ושלדים, 132 חיפוי אבן, 133 דריכת בטון, 134 איטום, 170 מיזוג אוויר, 171 הסקה, 180 מעליות, 210 עפר וחציבה, 220 אספלט, 230 מסועות בטון, 260 מים, ביוב וניקוז, 310 ו-320 (ענפי משנה של גשרים), 500 מערכות אלקטרומכאניות בתחנות שאיבה |
| ג | 100 בנייה, 140 בנייה טרומית, 193 בריכות מים, 200 כבישים, תשתית ופיתוח, 300 גשרים, 400 נמלים ועבודות ימיות, 700 ממגורות, מגדלי מים וארובות |
אפשר לראות שענפי הבנייה הכללית והתשתיות הגדולות נמצאים בקבוצה ג, ולכן התקרות שם גבוהות יותר. ענפים "ממוקדים" יותר – כמו חשמל במבנים, אינסטלציה ושיפוצים – נמצאים בקבוצה א. לרשימה מלאה עם עמודים לכל סיווג, היכנסו לעמוד סיווג קבלנים – כל הסוגים.
טבלת סיווג קבלנים: ההיקף הכספי לכל סוג
הטבלה הבאה מציגה את ההיקפים כפי שמופיעים במאגר פנקס הקבלנים (המאגר הפתוח של משרד הבינוי והשיכון, נכון לאוגוסט 2026). הסכומים צמודים למדד ומתעדכנים מעת לעת לפי מדד תשומות הבנייה, ולכן לפני פרויקט כדאי לבדוק את הערך העדכני בחיפוש הרשמי.
| סוג | קבוצה א (₪ אלפים) | קבוצה ב (₪ אלפים) | קבוצה ג (₪ אלפים) | קבוצה ג – מגורים (מ"ר) |
|---|---|---|---|---|
| ק | 825 | – | – | – |
| 1 | 1,948 | 3,192 | 5,332 | עד 2,000 |
| 2 | 3,896 | 6,382 | 9,405 | עד 3,000 |
| 3 | 7,793 | 12,765 | 18,811 | עד 5,000 |
| 4 | 15,586 | 25,529 | 37,620 | עד 10,000 |
| 5 | ללא הגבלה | ללא הגבלה | ללא הגבלה | ללא הגבלה |
איך קוראים את הטבלה: קבלן בענף 100 בנייה בסוג ג1 רשאי לבצע באתר אחד עבודה בהיקף של עד כ-5.33 מיליון ₪ (לפי ערכי המאגר). קבלן בענף 131 שיפוצים בסוג א1 רשאי עד כ-1.95 מיליון ₪ לאתר. רוצים לחשב מהר איזה סיווג מתאים לפרויקט שלכם? נסו את מחשבון הסיווג לפרויקט.
מה נכלל בהיקף הכספי ומה לא
התקנות קובעות שההיקף המרבי נמדד ללא:
- מס ערך מוסף;
- שווי הקרקע;
- מסים על הקרקע;
- אגרות בנייה.
כלומר משווים את שווי העבודה ההנדסית עצמה לתקרה. אם הצעת המחיר כוללת מע"מ, מנכים אותו לפני ההשוואה.
מ"ר בבנייה למגורים בקבוצה ג
בבנייה למגורים התקנות מאפשרות לבטא את התקרה גם בשטח, במ"ר לפי היתר הבנייה: ג1 עד 2,000 מ"ר, ג2 עד 3,000 מ"ר, ג3 עד 5,000 מ"ר וג4 עד 10,000 מ"ר. זה שימושי במיוחד בבנייה למגורים, שם קל יותר לבדוק את השטח בהיתר מאשר לחשב את ההיקף הכספי. אם יש לכם ספק איך השטח והסכום משתלבים בפרויקט מסוים, כדאי לברר מול רשם הקבלנים או יועץ מקצועי.
"לאתר אחד" – הנקודה שרבים מפספסים
התקרה בסיווג היא לאתר בנייה אחד, לא למחזור השנתי של הקבלן ולא לכל העבודות שלו יחד. קבלן בסוג 1 יכול לעבוד במקביל בכמה אתרים, כל עוד כל אתר בנפרד לא עובר את התקרה. מנגד, אסור לפצל אתר אחד לכמה חוזים כדי "להיכנס" מתחת לתקרה – מה שקובע הוא היקף העבודה באתר.
ביצוע עבודה מעל הסיווג נחשב עבירה לפי החוק (התקנות מפנות לסעיף העונשין בחוק רישום קבלנים). לכן הבדיקה הזו חשובה גם לכם וגם לקבלן.
סוג ק – סוג הכניסה בשיפוצים
קבלן חדש שנרשם לפנקס מסווג בדרך כלל בסוג 1. החריג הוא ענף המשנה 131 שיפוצים: שם נרשמים חדשים מקבלים סוג ק, שהתקרה שלו לפי המאגר היא 825 אלף ₪ לאתר – אלא אם הוכיחו עבודה קודמת כשכירים אצל קבלן רשום בשיפוצים בהיקף הנדרש.
כדי לעלות מסוג ק לסוג 1, לאחר 12 חודשים לפחות בסוג ק, צריך להראות אחת משתי אפשרויות:
- שלוש עבודות, כל אחת באתר נפרד, כל אחת בהיקף של 50% לפחות מתקרת סוג ק, בתוך 3 שנים; או
- שתי עבודות, כל אחת בהיקף של 70% לפחות מתקרת סוג ק, בתוך 3 שנים.
לפי המאגר הפתוח, נכון לאוגוסט 2026 יש 2,707 רישומי ענף בסוג אק. מי שמחפש קבלן לשיפוץ דירה יכול לקרוא עוד במדריך על קבלן שיפוצים רשום.
איך עולים בסיווג
העלייה היא הדרגתית – סוג אחד בכל פעם, ולפחות 12 חודשים אחרי אישור הסוג הקודם. הקבלן צריך להוכיח שביצע עבודות בהיקף הדרוש:
- אתר אחד בהיקף של 70% לפחות מהתקרה של הסוג הנוכחי; או
- שני אתרים חופפים שסכומם 100% לפחות מהתקרה, כשכל אחד מהם 40% לפחות, וחפיפה בזמן של 50% לפחות.
לבקשה מצרפים אישורי השלמה מהמזמינים, תצהיר והצהרה על שירותי הנדסה קבועים. הפירוט המלא נמצא במדריך העלאת סיווג קבלן.
יש גם בדיקת המשך: קבלן בסוגים 2–5 שעברו 3 שנים מאז האישור האחרון נבדק שוב, ואם לא הראה פעילות מספקת – הוא עלול לרדת בסוג אחד. זו עוד סיבה לבדוק את הסיווג העדכני ולא להסתמך על תעודה ישנה.
איך קוראים "ג-5", "א1" או "בק"
בחיפוש הרשמי ובמאגר הסיווג מופיע לרוב כאות ומספר:
| כתיב | פירוש |
|---|---|
| ג-5 / ג5 | קבוצה ג, סוג 5 – ללא הגבלת היקף (עוד על קבלן ג5) |
| ג-1 / ג1 | קבוצה ג, סוג 1 – עד 5,332 אלף ₪ או 2,000 מ"ר במגורים |
| א-1 | קבוצה א, סוג 1 – עד 1,948 אלף ₪ |
| א-ק | קבוצה א, סוג ק – עד 825 אלף ₪, אופייני לשיפוצים |
| ב-3 | קבוצה ב, סוג 3 – עד 12,765 אלף ₪ |
שימו לב שהאות נקבעת לפי הענף. "ג" לא אומר שהקבלן "טוב יותר" מקבלן "א" – רק שהענף שלו שייך לקבוצה ג.
מה הסיווג לא אומר לכם
- הוא לא מדרג איכות, שירות או אמינות.
- הוא לא מבטיח שהקבלן פנוי, יציב כלכלית או מתאים לסגנון העבודה שלכם.
- הוא לא מחליף רישיונות מקצועיים אחרים: קבלן רשום בשיפוצים אינו בהכרח חשמלאי או שרברב מורשה, ורישוי מקצועות אלה מוסדר בחוקים נפרדים.
לכן אחרי בדיקת הסיווג ממשיכים לבדיקות נוספות – המלצות אמיתיות מלקוחות, ביקור בפרויקט, חוזה מפורט וביטוחים. הצ'קליסט לפני חתימה עם קבלן מרכז את כל השלבים.
לסיכום
סיווג קבלנים = ענף + קבוצה + סוג. הקבוצה תלויה בענף, הסוג תלוי בניסיון המוכח, והתקרה חלה על כל אתר בנפרד, ללא מע"מ, קרקע, מסי קרקע ואגרות. בבנייה למגורים בקבוצה ג יש גם תקרות במ"ר. כל הערכים צמודים למדד – ותמיד בודקים בחיפוש הרשמי ב-gov.il.
צריכים עזרה בבחירת קבלן?
אם אתם לא בטוחים איזה סיווג מתאים לפרויקט שלכם או איך לקרוא את מה שמופיע בפנקס, אפשר להשאיר פרטים לשיחת ייעוץ חינם – בלי התחייבות, וגם לקבל הצעת מחיר לשיפוץ או לבנייה אם תרצו.
שאלות נפוצות
מה זה סיווג קבלנים?
סיווג קבלנים הוא השיטה שבה פנקס הקבלנים קובע לכל קבלן רשום, בכל ענף שהוא רשום בו, את ההיקף הכספי המרבי של עבודה שמותר לו לבצע באתר בנייה אחד. הסיווג מורכב מקבוצה (א, ב או ג) שתלויה בענף, ומסוג (1 עד 5, ובקבוצה א גם ק) שתלוי בניסיון ובהיקף העבודות שהקבלן הוכיח.
מה ההבדל בין קבוצה א, ב ו-ג?
הקבוצה נקבעת לפי הענף ולא לפי הקבלן. ענפים כמו שיפוצים, חשמלאות ואינסטלציה שייכים לקבוצה א, ענפים כמו איטום, מיזוג אוויר ומים וביוב לקבוצה ב, וענפים כמו בנייה (100) וכבישים (200) לקבוצה ג. לכל קבוצה טבלת היקפים משלה, והגבוהה ביותר היא קבוצה ג.
האם קבלן בסיווג 5 טוב יותר מקבלן בסיווג 1?
לא בהכרח. הסיווג אומר עד איזה היקף כספי מותר לקבלן לבצע באתר אחד, ולא מדרג איכות, שירות או אמינות. קבלן בסוג 1 יכול להתאים מאוד לפרויקט בהיקף שלו, וקבלן בסוג 5 עלול שלא להתאים לפרויקט קטן. את איכות העבודה בודקים בדרכים אחרות.
האם ההיקף בסיווג כולל מע"מ?
לא. לפי התקנות ההיקף הכספי המרבי נמדד ללא מס ערך מוסף, ללא שווי הקרקע, ללא מסים על הקרקע וללא אגרות בנייה. משווים את סכום העבודה עצמה, באתר אחד, לתקרה של הסוג.
מה זה סוג ק בפנקס הקבלנים?
סוג ק הוא סוג התחלתי בקבוצה א, שמקבלים בדרך כלל קבלנים חדשים שנרשמים בענף המשנה 131 שיפוצים. ההיקף המותר בו נמוך מסוג 1, ואפשר לעלות ממנו לסוג 1 אחרי 12 חודשים לפחות ועמידה בתנאי ניסיון שנקבעו בתקנות.
איפה רואים את הסיווג של קבלן?
בחיפוש הרשמי בפנקס הקבלנים ב-gov.il, שבו אפשר לחפש לפי שם, מספר קבלן, יישוב או ענף ולראות לכל ענף את הקבוצה והסוג. זה המקור המחייב, ותמיד כדאי לבדוק בו לפני חתימה.